Kraniosakralní terapie
Kraniosakrální terapie (lebko-křížová terapie) je velmi jemná energeticko-manuální technika, která se používá k nacházení a řešení fyzických i psychických problémů. Tato metoda pracuje na principu využití znalostí o cirkulaci mozkomíšního moku, který svým specifickým rytmem pulzuje v těle. Je-li tento rytmus narušen, dochází k nerovnováze a k možným fyzickým obtížím. Energie mezi lebkou a kostí křížovou pulsuje v rytmu 6× - 10× za minutu. Vznikající jemné vibrace se přitom šíří do celého těla. Terapie vychází z poznání, že každému fyzickému projevu nemoci předchází dlouhodobá disharmonie na jemnohmotné úrovni, a že mezi křížovou kostí a lebkou existuje významná souvislost. Mozkomíšní mok omývá, vyživuje, detoxikuje a chrání náš mozek a míchu. Techniky kraniosakrální terapie jsou tedy zaměřeny na nejvyšší možnou harmonizaci energie mozkomíšního moku pulzující v těle, a tím na aktivaci vlastních, samoléčebných schopností těla. Neinvazním způsobem obnovuje přirozený léčebný mechanismus těla člověka. Metoda vyžaduje vnitřní naladění a napojení se terapeuta na kraniosakrální rytmus klienta.
Při pravidelném docházení na terapii (1× 2 týdny), začíná klient využívat kapacitu svého mozku na více procent než je běžné. Obě hemisféry začínají rovnocenně spolupracovat a vynášet do vědomí vnitřní moudrost a schopnost využívat náš skrytý potenciál. V podvědomí a na buněčné paměťové úrovni se odblokovávají staré nezdravé programy, čímž si zkvalitňujeme vztahy s okolím, ale hlavně i k sobě samým. Zvyšuje a rozšiřuje se vědomí, dochází k růstu osobnosti, a k vědomému kontaktu s naším Vyšším Já, což vede k vyrovnanosti a moudrosti.
Terapeut pracuje speciálními jemnými dotyky na konkrétních částech těla. Klient leží a vnímá jemné doteky na hlavě a na těle, může mít i různé prožitky a vize, neboť místy se z podvědomí čistí staré škodlivé programy. Citlivější klienti při terapii mohou vnímat vibrace, jemný pohyb, uvolnění, ale také mohou vytanout na povrch hluboko zasunutá emocionální a psychická témata, která je třeba zpracovat.
Kraniosakrální terapie se provádí na lůžku v pohodlném oblečení. Při terapii dochází k vyplavování škodlivin z těla, a proto je vhodné po terapii pít více než obvykle, aby se urychlil detoxikační účinek.
Délka jednoho ošetření je cca 60 minut, u malých dětí je délka ošetření poloviční.
U těhotných žen - plod se vyvíjí přirozeně a v souladu s harmonickým stavem nastávající maminky, porod probíhá lépe a děti jsou klidnější.
Kraniosakrální terapie, je nejen velmi příjemnou a relaxační metodou typu jemná energetická masáž, ale hlavně velmi účinnou léčebnou a preventivní metodou na celou škálu potíží psychosomatického původu.
Reakce klientů při a po ošetření
Klienti vnímají ošetření velmi příjemně a reakce jsou různé, ti vnímavější mohou pociťovat po těle mravenčení, brnění, teplo nebo pulzování, jiným se zase mohou vybavit vzpomínky nebo tvořit před očima různé obrazce a někdo nepocítí třeba vůbec nic, ale to vůbec neznamená, že to nefunguje! Organizmus každého jedince na změnu po ošetření reaguje jinak a to i při stejných potížích, s jakými přišel někdo jiný. Reakci dopředu nezná ani terapeut. Někomu se uleví už v průběhu ošetření nebo těsně po něm, jinému za pár dní a někdo musí docházet opakovaně a výsledky jsou vidět až za několik měsíců. Většinou se jedná o proces nikoli o jednorázovou záležitost.
Stručně se dá říci, že kraniosakrální terapie je blahodárná při nejrůznějších fyzických i duševních potížích, zejména těch, které jsou těžce diagnostikovatelné, pro lékaře neuchopitelné, neléčitelné, údajně hypochondrické, chronické a samozřejmě psychosomatické.
bolesti a potíže spojené s nervovým systémem, veškeré potíže psychosomatického původu
bolesti kloubů a páteře - artróza, skolióza, výhřezy plotének (i akutní) a jejich následky
bolesti hlavy, migrény, závratě
bolesti žaludku, potíže s trávením, žaludeční neurózy
dýchací potíže, astma, alergie
hormonální poruchy, neplodnost
poruchy rovnováhy a koordinace pohybů, závratě, křeče, tiky
různé poruchy zraku a sluchu, které se nelepší klasickou léčbou
nemoci způsobené utlačením nervů
problémy s čelistním kloubem, se zuby
traumata a posttraumatické stavy, pooperační srůsty
poruchy učení, poruchy koncentrace, hyperaktivita, noční pomočování dětí
podpora léčby závislostí
posílení celkové imunity a vitality organizmu
psychické i fyzické napětí, stres, chronická únava, nespavost, strachy a úzkosti, emoční labilita, deprese
epilepsie, autismus, Parkinsonova choroba...
Kraniosakrální terapie má silný relaxační a meditativní efekt a je velmi vhodná jako součást procesu osobního a duchovního růstu, pro pocit pohody a štěstí, zvyšuje duchovní uvědomění
Kontraindikace:
nitrolební a nitropáteřní krvácení, nádory, záněty, podlitiny v akutním stadiu
nedávná mozková příhoda (do 4 měsíců), naopak po 4 měsících po mrtvici je velmi prospěšná
jakákoliv cévní trombóza, infarkt myokardu (do 3 měsíců)
akutní operace, úrazy páteře, zlomeniny lebeční kosti
Pokud chce někdo prožít hluboké uvolnění, které jde až do hladiny alfa - meditační stav, ve kterém je člověku krásně a lehce, kde psychické problémy přestávají člověka sužovat a ovlivňovat a je naopak možno vidět vše z nadhledu a provést i případné změny, na které dříve člověk neměl sílu a odhodlání - pak je na místě kraniosakrální terapie.